Metody rehabilitacji

W gabinecie fizjoterapii Kinesis mogą Państwo skorzystać z wielu różnorodnych metod rehabilitacji, które są dobierane indywidualnie do potrzeb i możliwości Pacjenta.

Zaopatrzenie ortopedyczne

Nasz Gabinet zajmuje się szynowaniem i ortezowaniem w obrębie kończyny górnej. Tworzymy aparaty indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta. Najważniejszą rzeczą jest funkcjonalnośc aparatu. Pacjent powinien czuć się w aparacie swobodnie i komfortowo. Ortezy wykonujemy z wysokiej klasy tworzyw termoplastycznych firmy ORFIT. Tworzywa te pod wpływem odpowiedniej temperatury stają się elastyczne i rozciągliwe co pozwala na dopasowanie do kształtu ręki. Aparaty jakie oferuje Nasz Gabinet to głównie zaopatrzenie:

 • usztywnienia nadgarstka, łokcia
 • aparaty redresyjne
 • aparat funkcjonalny w uszkodzeniu nerwu pośrodkowego
 • aparat Sztaka
 • usztywnienia palców
 • aparat usztywniający w chorobie De Quervaina
 • szyny nocne przy cieśni nadgarstka


Terapia Mięśniowo-Powięziowa

Powięź zbudowana jest z tkanki łącznej. Otacza ona i zespaja każą komórkę ciała ze sobą. Nadaje mu kształt, determinuje naszą postawę i daje podparcie. Jest naszym "skafandrem". Jest również drogą przewodzącą dla układu nerwowego. Powięź powierzchowna znajduje się pod skórą natomiast powięź głęboka otacza mięśnie, ścięgna narządy wewnętrzne. Tworzy ona wielką sieć łączącą ze sobą nawet odległe od siebie struktury. Jeśli w jednym punkcje pojawi się nacisk lub zwiększone napięcie nie pozostanie to bez wpływu na sąsiednie struktury.

Terapia mięśniowo-powięziowa jest terapią polegającą na rozciąganiu powięzi. Czas terapii oraz siłę jakiej używa terapeuta wyznacza organizm pacjenta. Terapia nie jest masażem, ale może byc wprowadzeniem do masażu. Daje bardzo dobre efekty i nadaje się dla pacjentów w każdym wieku.

Kinesiotaping

Dwadzieścia pięć lat temu w Japonii Dr KENZO KASE stworzył i rozwinął KINESIOTAPING jako efektywną terapię problemów stawowych i reumatyzmu. Techniki KINESIOTAPINGU bazują na kinezjologii /stąd też nazwa Kinesio/ i istniejącym w organizmie procesie samoleczenia.

Techniki oparte na użyciu plastrów Kinesio TexT nie ograniczają ruchów i są kompletnie inne niż techniki i plastry stosowane w konwencjonalnym tapingu sportowym, jakkolwiek w sporcie Kinesio Taping znajduje także doskonałe zastosowanie. Kinesio Taping oddziaływuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy.

Przez pierwszych dziesięć lat ortopedzi, specjaliści terapii manualnej, fizjoterapeuci byli głównymi użytkownikami Kinesio Tex tapes. Obecnie Kinesio Taping jest powszechnie stosowanym sposobem terapii dużej liczby schorzeń i urazów narządu ruchu w wielu krajach: Japonia, USA, kraje Europy, Azji.

W naszej części Europy prowadzone są szkolenia na Węgrzech, Słowenii a także w Polsce. Naczelną organizacją czuwającą nad rzetelnością szkoleń i zrzeszającą terapeutów Kinesio Tapingu jest KTA /Kinesio Taping Association/.

Jak działa kinesiotaping?aplikacja na mięśnie nad- i podgrzebieniowy

 • zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry i mięśni
 • usuwa zastoje i obrzęki limfatyczne
 • wspomaga pracę mięśni
 • koryguje niewłaściwą pozycje stawu

Wpływ na funkcje mięśni

 • redukcja zmęczenia mięśni
 • poprawa funkcji mięśni nadmiernie rozciągniętych
 • zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego
 • zwiększenie zakresu ruchu
 • usunięcie bólu

Wpływ na funkcje układu limfatycznego

 • usprawnienie krążenia krwi i chłonki
 • zmniejszenie zastojów tkankowych
 • zmniejszenie stanów zapalnych
 • otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą
 • zmniejszenia nienaturalnego czucia skóry i mięśni

Wpływ na funkcje stawów

 • zmniejsza niewłaściwe ustawienie spowodowane dysbalansem mięśniowym
 • zwiększa zakres ruchu
 • zmniejsza odczucia bólowe
 • normalizuje napięcie mięśniowe i powięziowe

Dodatkowo

 • wpływa na endogenny system znieczulenia

Właściwości:

 • elastyczność 130-140 %
 • rozciągliwość tylko na długość
 • ciężar i grubość zbliżona do parametrów skóry
 • nie zawiera leków i latexu
 • jest wodoodporny

McKenzie

Metoda McKenzie'go powstała w trakcie pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenzie w latach pięćdziesiątych. W pierwszych latach praktyki Robin McKenzie odkrył, że pacjenci z pewnymi określonymi symptomami odczuwają natychmiastową ulgę po wykonaniu serii specyficznych ruchów. Natomiast w niektórych przypadkach również po przyjęciu pewnych statycznych pozycji ciała.

Metoda McKenziego oferuje wielu pacjentom system samodzielnego radzenia sobie z bólem. W przypadku niektórych pacjentów ingerencja, czy mobilizacja ze strony fizjoterapeuty jest konieczna, lecz jak twierdzi McKenzie, nie powinna być stosowana wobec całej populacji cierpiących na bóle odcinka lędźwiowego gdyż tak naprawdę potrzebna jest tylko niektórym z nich.

Filozofia samodzielności pacjenta w radzeniu sobie ze swoim problemem stanowi podstawę metody McKenziego. Techniki terapeutyczne są istotną częścią leczenia w niektórych przypadkach. Natomiast najważniejszym aspektem procesu leczenia jest maksymalizacja efektu autoterapii pacjenta.

Metoda Ackermanna

Metoda Ackermanna jest ukierunkowanym systemem terapii, którą wyróżnia szczegółowa diagnostyka pacjenta oraz precyzyjna technika leczenia manualnego.


Instytut w Sztokholmie rozwija tą metodę w oparciu o najnowsze postępy medycyny z dziedziny ortopedii, neurologii i rehabilitacji medycznej. Metoda Ackermanna jest metodą precyzyjną, o szczegółowej diagnostyce. Postępowanie terapeutyczne i jego skutki są ściśle przewidziane przed zabiegiem, co daje to gwarancje jakości i rzetelności wykonywanych zabiegów.


Terapeutę tej metody cechuje perfekcyjna znajomość anatomii, fizjologii, diagnostyki obrazowej i diagnostyki palpacyjno-porównawczej oraz technik trakcji, mobilizacji, oscylacji i manipulacji wg. Ackermanna.


Często Metoda Ackermanna stosowana jest w dolegliwościach, wobec których leczenie farmakologiczne nie przynosi skutku.


Funkcjonalne powstawanie dolegliwości kręgosłupa
W wyniku przeciążeń, upadków, uderzeń lub niewłaściwego obciążania jedna z kości biodrowych może zmienić swoje położenie względem kości krzyżowej. W następstwie cała miednica ulega stopniowej dystrofii z pozornym skróceniem jednej z kończyn. Mimo, że osoba stoi na równym podłożu i obie nogi są równomierne obciążone, to jedna głowa kości udowej może znajdować się niżej. Początkowo nie odczuwa się żadnych dolegliwości. Dopiero, gdy tworzą się wtórne zmiany kompensacyjne mogą rozpocząć się (często lekceważone) pierwsze symptomy bólowe.
Jeżeli jakieś zaburzenie nie będzie leczone, wówczas kręgosłup będzie reagował dalej, gdzie odcinek lędźwiowy dopasowuje się do skrzywionej miednicy poprzez skoliozę, na ogół zwróconą wypukłością w stronę "dłuższej nogi". Po tej stronie napinają się torebki stawowe, pojawiają się napięcia mięśni i więzadeł, dochodzi do" wypychania się" krążka międzykręgowego, Tam gdzie wypukłość jest największa, powstają zaburzenia wewnątrz i wokół kanału kręgowego.


Pojawiające się w następstwie bóle kręgosłupa występują w około 80% wypadków po stronie "dłuższej nogi". W dotkniętym przemieszczeniami segmencie ruchowym stopniowo pojawiają się uwarunkowane wegetatywnie zmiany, takie jak zaburzenia krążenia i zaburzenia tkankowe. Wtedy wystarczy tylko małe podrażnienie, by został przekroczony próg bólu, a ukryta blokada dała o sobie znać.


Nieprawidłowe położenie poszczególnych części szkieletu względem siebie może prowadzić do stanów patologicznych. Prawidłowa pozycja miednicy jest warunkiem niezakłóconego przebiegu funkcji biologicznych w ciele człowieka. Ponieważ ukośnie ustawiona miednica powoduje wadliwe ułożenie całego kręgosłupa, aż do podstawy czaszki. Możemy stwierdzić, iż leczenie odcinka szyjnego kręgosłupa niejednokrotnie dopiero wtedy przynosi spodziewane efekty, gdy najpierw przywróci się prawidłową pozycję miednicy.


Leczenie metodą Ackermanna
Większość dolegliwości, których przyczyna tkwi w zaburzeniach narządów ruchu, szczególnie kręgosłupa, są dolegliwości typu odwracalnego. Oznacza to, że można je wyleczyć. Metoda Ackermanna jest holistyczną koncepcją terapii, według której na dolegliwości powstałe w narządach ruchu organizm ludzki zawsze reaguje jako całość. Pierwotna przyczyna wymusza kompensacje w innych segmentach.


Przy stawianiu diagnozy przez terapeutę często nieodzowne jest przeprowadzenie badania radiologicznego. Informuje ono o statyce ciała pacjenta oraz o przeciwwskazaniach do przeprowadzenia terapii. Terapeuta po dokładnym wywiadzie, obserwacji i analizie dolegliwości określa indywidualny obraz tego, jak doszło do powstania przemieszczeń. Palpacja miednicy i pomiar długości kończyn pozwalają zazwyczaj bardzo dobrze określić pozycję stawów krzyżowo-biodrowych i położenie kości krzyżowej w stosunku do piątego kręgu lędźwiowego. Specjalistyczne techniki diagnostyki palacyjno-porównawczej dokładnie określają miejsce, stopień i rodzaj zablokowania poszczególnych segmentów kręgosłupa i stawów obwodowych.


Dużą rolę w tej terapii odgrywa tzw. "fenomen sekundowy", który precyzyjnie określa, czy mamy do czynienia z problemem funkcjonalnym czy strukturalnym. Ta informacja ma ogromne znaczenie w dalszych postępowaniu terapeutycznym. Sama terapia jest bardzo precyzyjna. Metoda ta pozwala na działanie w miejscu przyczyny schorzenia, dlatego zostaje odblokowany tylko i wyłącznie ten segment, który powodował bóle i dolegliwości pacjenta. Tak więc przy zastosowaniu metody Ackermanna w ciągu jednego lub kilku zabiegów można usunąć lub znacznie złagodzić ból. By terapia miała odniosła sukces ważna jest również współpraca pacjenta z terapeutą. Pacjent musi ściśle wykonywać zadania powierzone dotyczące postępowania po zabiegu oraz w czasie zwykłych czynności dnia codziennego.


Terapeuta w swojej codziennej pracy spotyka się z takimi objawami jak ból, ograniczenia zakresu ruchu oraz wynikające z nich zmiany zwyrodnieniowe, które mogą prowadzić do symptomów chorobowych w narządach wewnętrznych danego segmentu. Zdarzają się również sytuacje odwrotne, gdy w drodze odruchu - napięcia i bóle w okolicach kręgosłupa są sygnałem zaburzeń w organach wewnętrznych. Dlatego zabiegi terapeutyczne kręgosłupa przynoszą dobre efekty przy różnego rodzaju zaburzeniach z dolegliwościami kręgosłupa.


Błahe przyczyny mogą przynieść poważne skutki. Trzeba uświadomić sobie, że granice między bólem, a uwolnieniem się od niego wyznaczają milimetry. Dlatego warto zapobiegawczo, regularnie poddawać się kontrolom kręgosłupa.

Terapia Manualna

Terapia manualna którą pracujemy w naszym gabinecie to koncepcja Kaltenborna-Evjentha zajmująca się dysfunkcjami w układzie kostnym oraz mięśniowym. Jest to kierunek specjalizacji zawodowej wewnątrz fizjoterapii. Częścią terapii są manualne mobilizacje stawów oraz tkanki mięśniowej i układu nerwowego. Jest to metoda postępowania fizjoterapeutycznego opracowana przez dwóch norweskich fizjoterapeutów: Freddyego M. Kaltenborna oraz Olafa Evjentha. W terapii technikami leczniczymi są masaż, rozciąganie mięśni, mobilizacje stawowe, manipulacje i ćwiczenia specjalne. Terapii podlega również układ nerwowy. Neuromobilizacje to techniki służące przywróceniu prawidłowej ruchomości nerwów.

Przykładami dolegliwości z którymi pacjent może się zgłosić są:

 • dyskopatia
 • rwa kulszowa i ramienna
 • ból kręgosłupa
 • ograniczenia zakresu ruchu
 • ból mięśni obręczy barkowej
 • TOS (zespół górnego otworu klatki piersiowej)
 • stany po złamaniach, skręceniach, zabiegach operacyjnych
 • łokieć tenisisty, golfisty
 • zwyrodnienia
 • stany po rekonstrucji więzadeł krzyżowych

Terapia ręki

Fizjoterapia ręki jest bardzo ważną dziedziną. Ręka daje nam komunikację ze światem, innymi ludźmi. Daje możliwość pracy, wyrażania emocji, realizowania pasji. Program rehabilitacji u pacjentów z dysfunkcjami w obrębie ręki opiera się na wielu aspektach.

Są to m.in.

 • postępowanie z raną oraz blizną,
 • zwalczanie bólu i obrzęku,
 • reedukacja wrażliwości czuciowej,
 • ćwiczenia bądź unieruchomienia

    oraz co ważne wsparcie psychologiczne. Oprócz spotkań z fizjoterapeutą nieodzownym elementem terapii są ćwiczenia w domu.

Masaż

Masaż poprzeczny

Wykonuje się prostopadle do przebiegu włókien mięśniowych, jego główny efekt to działanie przeciwbólowe albo przeciwzapalne


Masaż funkcyjny

Charakteryzuje się tym, że wskutek jednoczesnego ucisku mięśnia i jego rozciągnięcia dochodzi do ruchu w stawie. Masaż ten zmniejsza tkliwość tkanek miękkich oraz poprawia ich mobilność.

Masaż całego kręgosłupa

Wykonywany w naszym gabinecie opiera się na technikach masażu klasycznego oraz technik terapii manualnej. Masaż trwa około 30-40minut i skupia się na częściach lędźwiowej oraz szyjnej kręgosłupa.

Subskrybuj RSS - Metody rehabilitacji